reklama
kategoria: Kraj
19 listopad 2023

Każdą szczoteczką można dobrze oczyścić zęby; najlepiej używać pasty z fluorem

zdjęcie: Każdą szczoteczką można dobrze oczyścić zęby; najlepiej używać pasty z fluorem / fot. PAP
fot. PAP
Każdą szczoteczką do zębów - manualną, elektryczną czy soniczną - można dobrze oczyścić zęby, trzeba tylko poświęcić na to odpowiednio dużo czasu - twierdzi dr n. med. Maciej Nowak z Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
REKLAMA

Zapewnia, że warto używać pasty do zębów zwierające fluor.

Według specjalisty zęby należy umyć co najmniej dwa razy dziennie – po śniadaniu i kolacji. Najpierw trzeba wypłukać jamę ustną wodą, później użyć małej ilości płynu do wspomagania codziennej higieny jamy ustnej.

Zaznacza, że tego rodzaju powszechnie dostępne preparaty nie mają nic wspólnego z płynem leczniczym, który można stosować maksymalnie do dwóch tygodni. To bardzo ważne. „W przeciwnym razie może on powodować zaburzenia smaku, przebarwienia zębów i wypełnień protetycznych oraz choroby błony śluzowej języka” - ostrzega w informacji przekazanej PAP dr Maciej Nowak, który jest konsultantem wojewódzkim na Mazowszu w dziedzinie periodontologii, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Płyn do higieny jamy ustnej ma tę dodatkową zaletę, że powierzchniowo rozmiękcza osad nazębny. Ułatwia to szczotkowanie zębów, które można wykonywać różnymi technikami. Zależą one głównie od wyboru szczoteczki.

„Szczotkowanie szczoteczką manualną powinno trwać 3 minuty, ruchem wymiatająco-obrotowym, w kierunku od dziąsła do szczytu korony zęba (tzw. metoda różowo-biała). Wieczorem należy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe szczoteczką o odpowiednim rozmiarze lub nitką dentystyczną – jeśli zęby ściśle do siebie przylegają lub zachodzą na siebie. Trzeba przy tym uważać, by nie uderzać nitką w dziąsło, ani nie wpychać jej pod dziąsło, bo może dojść do jego uszkodzenia” - tłumaczy.

Szczoteczki sonicznej używa się tak samo, jak szczoteczki manualne. Inaczej jednak jest w przypadku szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką.

„Takie szczoteczki są bardziej wydajne od sonicznych, a jeszcze wydajniejsze są najnowsze szczoteczki o napędzie magnetycznym. W obu tych przypadkach czas szczotkowania skraca się do 2 minut, a ruch wymiatający nie jest zalecany. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zęba, policzyć do trzech i przejść do kolejnej powierzchni. Wieczorem też należy oczyszczać powierzchnie międzyzębowe dobrze dobraną szczoteczką lub nicią dentystyczną” - wyjaśnia specjalista.

Jego zdaniem szczoteczki elektryczne lub magnetyczne nie są lepsze od manualnych. „Każdą szczoteczką można dobrze oczyścić zęby, tylko trzeba poświęcić na to odpowiednio dużo czasu. Ponieważ jednak zwykle wszyscy się spieszymy, dlatego nawet już dzieciom polecamy szczoteczki elektryczne. Dodatkowa korzyść jest taka, że dziecko przyzwyczajone do urządzenia elektrycznego w jamie ustnej, mniej się boi zabiegu w gabinecie stomatologicznym” - zaznacza.

Warto używać past do zębów zwierających fluor. „Fluor nie jest szkodliwy - zapewnia specjalista. - Jest naturalnym składnikiem szkliwa, stabilizuje je. Jeżeli dziecko będzie używało pasty bez fluoru, to na pewno dojdzie do próchnicy”.

W nowoczesnych pastach do zębów coraz częściej pojawiają się związki cyny i fluoru. Według dr Macieja Nowaka budzą one nadzieje stomatologów. „Wykazują bowiem wszechstronne działanie: zabezpieczają przed próchnicą, działają długotrwale przeciwbakteryjnie, bo pomiędzy porannym i wieczornym szczotkowaniem. Ponadto blokują receptory antygenów bakteryjnych i łagodzą nadwrażliwość zębiny” - stwierdza.

Dodaje, że pasty ze związkami cyny i fluoru są polecane dla młodzieży i dorosłych, natomiast dla dzieci na chwilę obecną - pasty z aminofluorkami.

Wiarygodnych informacji warto szukać na portalach czasopism medycznych. „Mamy wtedy gwarancję, że publikowana tam wiedza jest sprawdzana i aktualizowana. Poglądy osób podszywających się pod naukowców, których nie brak w internecie, są z gruntu fałszywe. Na przykład opinia jakoby fluor był szkodliwy i nie powinien być składnikiem past do zębów” - stwierdza.

Ważna jest dieta. Zdaniem specjalisty wrogiem zębów są cukier i kwaśne produkty, dlatego należy je ograniczać. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby nasze pokarmy składały się głównie z warzyw i owoców, w stosunku 3:1 na korzyść warzyw, gdyż zawierają mniej cukru.

„Redukować należy ilość czerwonego mięsa, słodyczy, tłuszczów i orzechów, a także soli – zastępując ją suszonymi przyprawami. Każdy z nas powinien też suplementować witaminę D, która wpływa na odporność i metabolizm kości” - zaleca dr Maciej Nowak. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jastrzębie-Zdrój
2.3°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jastrzębiu

kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 19:00
miejsce
Pub Chimera, Jastrzębie-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 17:00
miejsce
Zamek Zebrzydowice, Zebrzydowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany